Nie czas na kilkuletnie lokaty ze stałym oprocentowaniem

Lokaty_bankowe

Ubiegły rok był idealnym momentem na zakładanie długoterminowych lokat ze stałym oprocentowaniem. Ci, którzy wtedy skorzystali np. z 2-letnich depozytów do dziś cieszą się odsetkami przekraczającymi nawet 6%. Obecnie sytuacja się jednak zmieniła.  Jak wskazuje Expander, za rok stopy procentowe zapewne zaczną rosnąć. Zakładanie kilkuletnich lokat ze stałym oprocentowaniem może nie być tak atrakcyjne jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

Oprocentowanie lokat jest obecnie znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Tylko nieliczne banki oferują odsetki wyższe niż 3% w skali roku. Część z nich stara się jednak przyciągnąć klientów wysokim oprocentowaniem, przekraczającym nawet 4%. Takie oferty dotyczą jednak niemal wyłącznie lokat na dwa lub trzy lata. Rozważając tego typu oferty warto pamiętać, że w tak długim okresie najprawdopodobniej nastąpią już podwyżki stóp procentowych.

Obecnie w Polsce stopy procentowe są bowiem na poziomie najniższym w historii. Nie pozostaną jednak takie na zawsze. W przeszłości od czasu ostatniej obniżki do pierwszej podwyżki stóp mijało 1-1,5 roku. Gdyby tak było i tym razem, to pierwsza podwyżka powinna pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku. Optymalne wydaje się więc obecnie zakładanie lokat rocznych lub nieznacznie dłuższych. Gdy się one zakończą prawdopodobnie będzie można już skorzystać z wyższego oprocentowania.

Jeśli natomiast możemy pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na 2 lub 3 lata, warto rozważyć lokaty o oprocentowaniu zmiennym, które zostanie podwyższone gdy wzrosną stopy procentowe. W przypadku tego typu ofert ważne jest jednak to, by poziom oprocentowania nie zależał od decyzji zarządu banku. Ten może bowiem mieć skłonność do zwlekania z podwyżkami oprocentowania. Najlepiej, aby oprocentowanie było obliczane według ściśle określonego wzoru.

Dla przykładu w Meritum Banku czy FM Banku można znaleźć lokaty na 2 i 3 lata, których oprocentowanie zmienia się wraz ze stawką WIBOR 6M. Klienci tego pierwszego z góry wiedzą więc, że jeśli wpłacą pieniądze np. na lokatę 3-letnią to oprocentowanie będzie równe WIBOR 6M + 1,1%. Obecnie wynosi ono 3,8% i co kwartał będzie aktualizowane. Klienci mogą więc liczyć na wzrost tego poziomu zwłaszcza, że WIBOR zwykle zaczyna rosnąć nawet kilka miesięcy wcześniej zanim doczekamy podwyżki stóp NBP.

 

 

Źródło: Jarosław Sadowski

Główny Analityk firmy Expander

 

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.Twój Komentarz Jest Mile Widziany... Dziękuję!

CommentLuv badge

*