Pięć powodów, dla których warto oszczędzać

oszczędzanie

Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3% z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Expander sugeruje jednak, że oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.

Po pierwsze: płynność finansowa
Jednym z głównych powodów, dla których warto oszczędzać, jest stabilność budżetu domowego. Nasze finanse nieustająco są narażone na niespodziewane wydatki, które mogą być spowodowane utratą pracy, chorobą bądź stratą majątku. W takich sytuacjach posiadanie „poduszki finansowej” w postaci oszczędności daje poczucie bezpieczeństwa. Nadwyżki są niezbędne szczególnie w okresie kryzysu gospodarczego, gdy wiele osób obawia się o stabilność zatrudnienia. Potwierdzają to dane z raportu „Oszczędzanie i wydatki mieszkaniowe Polaków” przygotowanego przez Expander Advisors, Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Dom Kredytowy Notus. Wynika z niego, że Polacy coraz częściej odkładają pieniądze bez określania ich przeznaczenia. Celem samym w sobie jest oszczędzanie na czarną godzinę, a tym samym ochrona przed niestabilną sytuacją gospodarczą oraz kłopotami na rynku pracy.

Po drugie: własne mieszkanie
Głównym celem oszczędności Polaków są zazwyczaj wydatki mieszkaniowe, związane z zakupem nieruchomości bądź remontem. Według raportu, aż 34,7% respondentów odkłada pieniądze z takim przeznaczeniem. Zgromadzony kapitał może posłużyć w całości na zakup mieszkania lub na sfinansowanie wkładu własnego. Warto oszczędzać na ten cel, ponieważ zakup nieruchomości za gotówkę może być atrakcyjnym sposobem na ulokowanie kapitału w obliczu nisko oprocentowanych lokat. Odkładanie środków na wkład własny pozwoli zaś uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach. Warto zaznaczyć, że w perspektywie  zbliżających się zmian związanych z Rekomendacją S, mających wejść w życie od przyszłego roku, posiadanie wkładu własnego będzie jednym z wymogów otrzymania kredytu hipotecznego. Ubiegać się o niego będą mogły jedynie osoby, które posiadają minimum pięć procent wartości nieruchomości.

Po trzecie: emerytura
Kolejnym istotnym przeznaczeniem dla oszczędności jest zabezpieczenie przyszłości. Badania pokazują jednak, że Polacy nie mają tendencji do myślenia perspektywicznego i odkładania pieniędzy na starość. Tylko 4,3% respondentów przyznało, że oszczędza na emeryturę. Jest to tym bardziej niepokojące, że w świetle ostatnich zmian w systemie emerytalnym, przyszłe świadczenia będą zdecydowanie za małe, żeby zapewnić bezpieczną starość. Tymczasem regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot może znacząco powiększyć naszą emeryturę. Im wcześniej zaczniemy odkładać środki na ten cel, tym większą kwotę zbierzemy, przy jednocześnie mniejszych wyrzeczeniach. Oszczędzanie możemy rozpocząć np. od 100 PLN miesięcznie.

Wśród rozwiązań dostępnych na rynku są produkty dedykowane oszczędzaniu na emeryturę, takie jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czy Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), które pozwalają systematycznie odkładać pieniądze, a składki odpisać od podatku. Na rynku dostępnych jest także wiele innych produktów finansowych ułatwiających regularne odkładanie środków. Warto więc udać się do doradcy finansowego, który przedstawi nam pełną ofertę produktów oszczędnościowych w tym zakresie.

Po czwarte: wydatki na święta
Dobrym pomysłem jest także wcześniejsze odłożenie pieniędzy na okoliczności wymagające zwiększenia wydatków, takich jak Święta Bożego Narodzenia, rozpoczęcie roku szkolnego czy komunia. Z raportu Expander Advisors wynika, że bieżąca konsumpcja to, po wydatkach mieszkaniowych, najczęstszy cel oszczędzania Polaków. Wiele rodzin ma w okresie Świąt kłopot z niedoborem gotówki na zakup świątecznych prezentów i zorganizowanie uroczystości. W takich sytuacjach często zadłużają się biorąc wysoko oprocentowane pożyczki, tzw. „chwilówki” lub kredyty, których spłacanie dodatkowo obciąża domowy budżet. Warto więc wcześniej pomyśleć o odłożeniu środków, które w odpowiednim momencie będą mogły zostać wykorzystane. Pozwoli to na spędzenie świąt zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Po piąte: wakacje
Sfinansowanie urlopu to kolejny punkt na liście powodów dla których warto oszczędzać. Wyjazd w wymarzone miejsce wiąże się zazwyczaj z dużymi nakładami finansowymi. Wcześniejsze odkładanie pieniędzy na ten cel pozwoli więc na zrealizowanie upragnionej podróży. Oczywiście można również skorzystać w tym celu z kredytu, ale należy pamiętać, że im większa kwota pożyczki tym większe obciążenie miesięczne dla domowego budżetu. Warto mieć więc odłożone wcześniej środki, które pozwolą obejść się bez kredytu lub zaciągnąć go na mniejszą kwotę i na dogodniejszych warunkach.

 

 

Źródło: Joanna Chochowska

 

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

9 komentarzy to “Pięć powodów, dla których warto oszczędzać”

 1. Irek pisze:

  płynność finansowa tzw poduszka bezpieczeństwa jest bardzo ważna, niestety trzeba mieć cały czas na uwadze że możemy stracić prace, kontrakt i przez kilka miesięcy nie mieć przychodów
  Irek ostatnio opublikował…Jak się uczyć copywritingu?My Profile

 2. Michał pisze:

  Zgadzam się Irku z Tobą płynność finansowa, poduszka bezpieczeństwa jest podstawą, bez tego może być stres i inne nieprzyjemności

 3. meraszka pisze:

  Te pięć powodów to fantastyczny pomysł,ale żyjemy w kraju gdzie większość naszego społeczeństwa ma małe dochody i oszczędzanie kończy się na ewentualnej emeryturze i na wydatkach świątecznych bo na więcej nas nie stać.A powinniśmy oszczędzać bo to nasza przyszłość.
  meraszka ostatnio opublikował…Przedłużanie i zagęszczanie rzęs – KrakówMy Profile

 4. Grześ pisze:

  po szóste: zawsze mamy jakieś pieniądze
  Grześ ostatnio opublikował…Druk na folii stretch – fototapety i banery reklamoweMy Profile

 5. Dawid pisze:

  Oszczędzać zawsze warto żeby mieć chociażby pieniądze na czarną godzinę..
  Dawid ostatnio opublikował…Oklejanie samochodów – nadruk na folii stretchMy Profile

 6. Bartek pisze:

  Oszczędzać warto zawsze, bo nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy potrzebowali pieniędzy na czarną godzinę.
  Bartek ostatnio opublikował…Przeprowadzki – jak przewozić antykiMy Profile

 7. Marta pisze:

  Ja jestem typem że oszczędzam bo trzeba mieć zawsze grosz na czarną godzinę.

 8. Piotr pisze:

  Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do oszczędzania. Chociaż… Mogę się mylić. 😉

 9. Ewelynka pisze:

  korzyści z oszczędzania są oczywiste:) ale żeby oszczędzać, to trzeba mieć co;) A tu przy minimalnej pensji oszczędzi się pare złotych, a i tak zaraz nie ma, bo np samochód się zepsuje…i nie dość że nie ma oszczędności to jeszcze długi;/
Twój Komentarz Jest Mile Widziany... Dziękuję!

CommentLuv badge

*