Polisa posagowa – 5 powodów dla których warto ją mieć

Masz dziecko albo wnuka w wieku szkolnym? Może niedługo powiększy Ci się rodzina? A może Twoje dorosłe już „maleństwo” niebawem sprezentuje Ci wnuka? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi „TAK”, treść tego artykułu z pewnością Cię zainteresuje.

5 powodów, dla których warto kupić polisę posagową:

  1. Zabezpieczasz dziecko na wypadek własnej śmierci.
  2. Oszczędzasz pieniądze na dobry start w dorosłe życie dziecka.
  3. Miesięczne utrzymanie studenta w obcym mieście wynosi obecnie ponad 1000 zł i ciągle rośnie.
  4. Istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości studia na uczelniach państwowych będą płatne.
  5. Polsce nie grozi już zjawisko hiperinflacji z przełomu lat 80. i 90. Sytuacja gospodarcza naszego kraju jest stabilna i możemy spodziewać się dalszego wzrostu.

Zastanawiałeś się już, jaką przyszłość możesz zagwarantować swojemu dziecku? Na pewno zamierzasz zapewnić mu możliwość studiowania na wymarzonej uczelni. Nawet jeżeli wysokość Twoich obecnych dochodów pozwala Ci zapomnieć o tym problemie, nie masz pewności, że tak będzie zawsze.

Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że w momencie rozpoczęcia studiów przez Twoje dziecko, będziesz mógł zapewnić mu comiesięczną kwotę pokrywającą koszty utrzymania i studiowania w obcym mieście. W tym momencie student uczelni państwowych, kształcący się poza miejscem swojego zamieszkania, potrzebuje – przy bardzo oszczędnym trybie życia – około 1000 zł miesięcznie na pokrycie wydatków na utrzymanie i pomoce naukowe. Koszt ten najprawdopodobniej wzrośnie nie tylko o poziom inflacji. Ceny nieruchomości, a co się z tym wiąże również wynajmu mieszkań, najpewniej będą rosły. Ponadto skąd masz pewność, że gdy Twoje dziecko pójdzie na studia, wciąż będą one bezpłatne? A jeśli wybierze studiowanie na prywatnej uczelni?

Dlatego powinieneś pomyśleć o przyszłości swojego dziecka już teraz, kiedy jeszcze nie jest za późno na roztropne zaplanowanie wydatków na potrzeby Twoje i Twoich dzieci. Ubezpieczenie posagowe nie tylko pozwoli pomnożyć odkładane przez Ciebie systematycznie pieniądze, ale także ochronić Twoje dziecko przed skutkami Twojej śmierci bądź nieszczęść, których efektem będzie Twoja niezdolność do pracy.

Kwota, jaką należy inwestować miesięcznie, aby móc wypłacać dziecku 1000 zł miesięcznie przez 5 lat studiów

 

    
Okres inwestowania
 
Fundusze Zakładana stopa zwrotu 5 lat 10 lat 15 lat 18 lat
akcyjne 8% 681 zł 276 zł 148 zł 107 zł
zrównoważone 7% 713 zł 297 zł 164 zł 121 zł
obligacji 5% 784 zł 345 zł 201 zł 154 zł
rynku pieniężnego 4% 822 zł 371 zł 223 zł 174 zł
 

Obliczenia przedstawione w tabeli nie uwzględniają inflacji.

źródło: obliczenia własne

Czym jest polisa posagowa?

Polisa posagowa łączy w sobie funkcję ochronną oraz inwestycyjną. Umowę można zawrzeć na okres od 5 lat do ukończenia przez głównego beneficjenta – czyli uposażone dziecko – 25 roku życia.
 
Im dłuższy okres ubezpieczenia, tym składka przy tej samej sumie ubezpieczenia jest niższa. Oczywiście nie cała wpłacana przez ubezpieczonego kwota jest inwestowana. Część składki pokrywa koszty ochrony ubezpieczeniowej na wypadek śmierci ubezpieczonego rodzica. Minimalna miesięczna wpłata w ubezpieczeniach posagowych może wynosić mniej niż 100 zł. Można również zrezygnować z części ochronnej i wykupić polisę o charakterze wyłącznie inwestycyjnym. W takiej sytuacji, w razie śmierci rodzica, dziecku zostanie wypłacone tylko świadczenie w wysokości wartości rachunku lub sumy wpłaconych składek, o ile jest ona wyższa niż wspomniana wartość rachunku.

 
 

Źródło: multiagencja – ubezpieczeniaonline.pl

 

You can leave a response, or trackback from your own site.Twój Komentarz Jest Mile Widziany... Dziękuję!

CommentLuv badge

*