Porady na bezpieczny wyjazd zagraniczny

bezpieczny wyjazd zagraniczny

Do zagranicznej podróży warto dobrze się przygotować. W trakcie wyjazdu będą czekały na nas bowiem nie tylko przyjemności, ale również pewne zagrożenia jak np. kieszonkowcy. Expander radzi, aby nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu. Nie warto także nosić przy sobie jej dużej ilości. Jeśli nie wybieramy się w miejsca, w których nie ma bankomatów to najlepiej zabrać tyle ile jest nam potrzebne na podstawowe potrzeby oraz wyposażyć się w kartę płatniczą.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Wakacyjne kurorty tętnią życiem, ale również są licznie odwiedzane przez złodziei. Aby się przed nimi zabezpieczyć należy pamiętać o kilku zasadach – Najważniejsze, by nie nosić przy sobie dużych kwot pieniędzy i przede wszystkim nie trzymać ich w jednym miejscu. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą niewielkiej ilości gotówki i karty płatniczej. Dzięki temu, w przypadku kradzieży portfela, stracimy znacznie mniej niż w sytuacji posługiwania się wyłącznie gotówką. Złodziej bez znajomości PINu nie będzie mógł ukraść wszystkich naszych pieniędzy – radzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Zabierz ze sobą dwie karty

Innym sposobem, który pomaga na wypadek kradzieży jest zabranie ze sobą dwóch kart płatniczych np. przez oboje współmałżonków – Gdy zostanie nam skradziony jeden portfel, będziemy mogli wtedy wypłacić pieniądze przy pomocy drugiej karty. Za granicą nie ma przecież oddziałów polskich banków – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Jeśli jednak dojdzie do najgorszego, czyli stracimy całą gotówkę oraz wszystkie karty płatnicze, to możemy zwrócić się o pomoc do polskiej ambasady. – Warto również dodać, że posiadacze kart kredytowych w takiej sytuacji mogą skorzystać z awaryjnej wypłaty gotówki lub poprosić o wydanie tzw. karty zastępczej. Nie ma tu znaczenia, że w danym kraju nie znajdziemy placówki naszego banku. Tę usługę świadczą bowiem organizacje płatnicze (np. MasterCard). Aby z niej skorzystać należy zadzwonić do swojego banku lub na numer alarmowy podany na stronie organizacji płatniczej. Wadą tej usługi jest jedynie wysoki koszt, który wynosi zwykle ok. 250 dolarów – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.

Przygotuj listę ważnych kontaktów

Na wakacjach niezbędna może okazać się również lista ważnych kontaktów i informacji. Spis powinien zawierać numer telefonu do polskiej ambasady oraz do swojego banku. W przypadku utraty portfela należy bowiem możliwie jak najszybciej zgłosić do banku dyspozycję zastrzeżenia kart i dokumentu tożsamości. Na liście nie powinno również zabraknąć nr dowodu osobistego oraz nr PESEL.

 

 

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

4 komentarze to “Porady na bezpieczny wyjazd zagraniczny”

 1. Ecocomfort pisze:

  Złodziei w kurortach nie brakuje bo sam byłem świadkiem w Egipcie jak znajomemu spodnie z basenu gdzie miał pieniądze i klucze do pokoju.I dlatego dzięki za dobre rady bo często jak się coś stanie zaczynamy być bezradni bo nie bardzo wiemy jak problem rozwiązać.

 2. Martin pisze:

  Trafne ostrzeżenia przed złodziejami w kurortach wypoczynkowych. Rabusie tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi.

 3. w drogę pisze:

  Planuje pierwszy mój wyjazd zagranice w celach turystycznych i bardzo fajnie opisałeś wszystkie przestrogi.
  Pozdrawiam.
  w drogę ostatnio opublikował…Zapraszamy do naszego nowego punktu w Tarasach Zamkowych promującego nową kolekcjęMy Profile

 4. ewa1 pisze:

  okazja niestety czyni złodzieja i wszędzie można się na nich natknąć, zwłaszcza jak się wyluzujemy za bardzo, zwiedzamy i zapominamy o kieszeniach, to wtedy łatwo coś stracić. Np w tłumie turystów. Dobrze jest mieć małą saszetkę na szyję np na pieniądze, kartę i dokumenty, niż trzymać to w łatwo dostępnym dla złodzieja plecaku.
  Kancelaria radców prawnych z Lublina zaprasza na porady prawne: prawnik Lublin
Twój Komentarz Jest Mile Widziany... Dziękuję!

CommentLuv badge

*